Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinin 102. Yılı

Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinin 102. Yılı

27.12.2021 178

     27 Aralık 1919'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişi, Ankara'da Seymen alayı kurularak, yeni bir lider seçilmesi için bütün Ankara'lıların Dikmen Keklik Pınarı'nda toplandığı gündür. Kurtuluş savaşımızın fiilen başladığı bugün Ankara'lılar tarafından "KIZILCA GÜN"'olarak anılmaktadır. 27 Aralık 2021, bu özel günün 102'inci yılıdır.

     Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda imzalanan Sevr Antlaşmasıyla ülkemizi paylaşan düşmanlar yurdumuzu bölmek için çalışmalarına başladılar. Bunun üzerine Mustafa Kemal halkımızla el ele vererek yurdumuzu düşmanlardan kurtarmak için 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıktı.  Samsun'daki çalışmalarını tamamladıktan sonra Amasya, Erzurum, Sivas'ta kongreler düzenledi.

     Kongreler sonunda her ilden  temsilciler seçmesi kararlastırıldı.  Tüm yurtta seçilen bu temsilcilerin bir araya gelip ülkenin kaderini belirleyecekleri toplantıları yapmaları için bir ilde toplanmaları gerekmekteydi. Mustafa Kemal ve temsil heyetinin üyeleri 27 Aralık 1919 tarihinde saat 14.00  sularında Dikmen sırtlarında Ankara'ya geldiler. 

     Atatürk ve temsil heyeti üyeleri davullarla, oyunlarla ve seğmen gösterileri ile karışılandı. Bu coşkulu karşılama sonucunda çok ama çok duygulanan Mustafa Kemal bütün Ankaralılara teşekkür etti. Ardından yurdumuzun içinde bulunduğu durumu ve bu durumdan nasıl kurtulacağımızı anlatan bir konuşma yaptı. Çünkü Atatürk'ün Ankara'ya gelmesi, burada temsil heyetinden üyeler ve Ankara halkıyla buluşması sonucunda oluşan atmosferle birlikte Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşu ve Türk ordusunun kurulması paralellik gösterdi. Bu gelişmeler ışığında Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi. Yani o zamanlarda dahi Ankara yurdumuza, milli mücadeleye başkentlik yapmış oldu.

 

27-12-202127-12-2021